Skip to content

320 Anderson Ave. Apt.4cFairview, NJ 07022

Built 1988

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 28, 2022

Property Information

Block308
Lot19
QualifierC404C
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRVIEWHEIGHTS
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage1,294
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
25%
Improvement Value:$242,600
75%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+5.0%
2024$6,742+4.1%
2023$6,475-5.9%
2022$6,884-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 4735, Page 96NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1988