Skip to content

269 Delano PlaceFairview, NJ 07022

Built 1979

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 19, 2003

Property Information

Block324
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,728
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
29%
Improvement Value:$431,600
71%
Total Assessment$612,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,795+6.1%
2024$13,005+2.1%
2023$12,740+2.6%
2022$12,412-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 8615, Page 235Recorded9/19/2003

Property Built

Built

Year Built: 1979