Skip to content

254 Kamena StreetFairview, NJ 07022

Built 1973

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block324
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2SB-4CG
Dwellings4
ZoningRB
Sq Footage4,400
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,900
21%
Improvement Value:$804,100
79%
Total Assessment$1,022,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,118+5.8%
2024$21,844+0.7%
2023$21,696+2.9%
2022$21,081-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 8596, Page 784NU CodeTitle correction (4)Recorded7/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1973