Skip to content

444 Park AveFairview, NJ 07022

Built 1930

Last Sale Price
$574,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block410
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
43%
Improvement Value:$298,200
57%
Total Assessment$523,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,570+5.4%
2024$10,979+3.6%
2023$10,595+10.6%
2022$9,577-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$574,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 4657, Page 944Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 3744, Page 438Recorded10/2/2020

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 1928, Page 2325Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 1679, Page 2410NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1930