Skip to content

436 N 8th StFairview, NJ 07022

Built 1930

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block407
Lot42
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
39%
Improvement Value:$312,700
61%
Total Assessment$512,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,318+5.6%
2024$10,722+24.7%
2023$8,595+2.3%
2022$8,405-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 4437, Page 1270Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$157,400

From:

To:

DeedBook 8319, Page 323NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/26/2000

Property Built

Built

Year Built: 1930