Skip to content

384 Morningside AveFairview, NJ 07022

Built 1929

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block414
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,753
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
50%
Improvement Value:$249,000
50%
Total Assessment$499,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,790+5.3%
2024$10,248+3.3%
2023$9,924+0.9%
2022$9,832+11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929