Skip to content

353 Anderson AveFairview, NJ 07022

Built 1912

Last Sale Date
Feb 9, 2009

Property Information

Block414
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
ZoningRB
Sq Footage4,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,500
25%
Improvement Value:$600,300
75%
Total Assessment$800,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,459+8.0%
2024$16,173+0.7%
2023$16,054-5.0%
2022$16,896-7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912