Skip to content

322 Anderson AveFairview, NJ 07022

Built 1922
Apartment

Last Sale Price
$537,000
Last Sale Date
Mar 27, 2013

Property Information

Block308
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
31%
Improvement Value:$600,800
69%
Total Assessment$870,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,390+3.4%
2024$18,757+3.8%
2023$18,067+1.0%
2022$17,884-11.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$537,000

From:

To:

DeedBook 1356, Page 1322NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1922