Skip to content

419 Jersey AveFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 13, 2022

Property Information

Block414
Lot48
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,112
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
44%
Improvement Value:$256,600
56%
Total Assessment$456,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,055+5.5%
2024$9,528+4.8%
2023$9,093+1.8%
2022$8,930-3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$381,000

From:

To:

DeedBook 8581, Page 109Recorded5/30/2003

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8499, Page 495Recorded8/9/2002

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8404, Page 13Recorded9/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1927