Skip to content

465a Cliff StFairview, NJ 07022

Built 2007

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 27, 2011

Property Information

Block416
Lot21
QualifierC000A
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
34%
Improvement Value:$389,700
66%
Total Assessment$589,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,147+5.6%
2024$12,449+2.9%
2023$12,095-2.7%
2022$12,428-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 756, Page 1400Recorded6/6/2011

Property Built

Built

Year Built: 2007