Skip to content

342 9th StFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$93,730
Last Sale Date
May 24, 1993

Property Information

Block416
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,404
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
49%
Improvement Value:$206,100
51%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+5.6%
2024$8,204+5.5%
2023$7,775+0.4%
2022$7,746+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$93,730
DeedBook 7608, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1927