Skip to content

422 Jersey AvenueFairview, NJ 07022

Built 1904

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block417
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SF2CG
Dwellings2
ZoningRC
Sq Footage1,998
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
41%
Improvement Value:$344,900
59%
Total Assessment$580,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,140+4.8%
2024$12,537+3.3%
2023$12,142+1.6%
2022$11,949+18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 3332, Page 2365NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1904