Skip to content

418a Jersey AveFairview, NJ 07022

Built 1988

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block417
Lot2
QualifierC000A
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
33%
Improvement Value:$382,100
67%
Total Assessment$568,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,823+4.3%
2024$12,295+3.4%
2023$11,887-1.9%
2022$12,123-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988