Skip to content

414-6 Jersey AveFairview, NJ 07022

Built 1956

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 25, 2015

Property Information

Block417
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class47
Description2SB1G
Dwellings3
ZoningRC
Sq Footage2,384
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
34%
Improvement Value:$455,500
66%
Total Assessment$691,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631+5.0%
2024$14,891+2.8%
2023$14,487+2.2%
2022$14,174+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 2128, Page 1804Recorded12/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1956