Skip to content

229 Sedore AvenueFairview, NJ 07022

Built 1981

Owner
---
Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block804
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,880
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
30%
Improvement Value:$471,400
70%
Total Assessment$671,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,141+7.3%
2024$14,113-0.3%
2023$14,150+2.0%
2022$13,871-6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,500
Sq Ft2,880DeedBook 5624, Page 1927Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 7801, Page 816Recorded7/11/1995

Property Built

Built

Year Built: 1981