Skip to content

102 Orchard StGarfield, NJ 07026

Built 1900

Last Sale Price
$255,500
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block108
Lot50
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
50%
Improvement Value:$102,100
50%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+1.7%
2024$6,756+8.4%
2023$6,235+2.2%
2022$6,099+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$255,500

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 2314, Page 1499Recorded7/15/2016

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

DeedBook 8423, Page 150NU CodeTitle correction (4)Recorded11/29/2001

Property Built

Built

Year Built: 1900