Skip to content

16 Willard StGarfield, NJ 07026

Built 1900

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block70
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning1
Sq Footage1,156
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
54%
Improvement Value:$91,800
46%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,657+1.7%
2024$6,546+8.4%
2023$6,041+2.2%
2022$5,909+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

DeedBook 8604, Page 482Recorded8/12/2003

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

DeedBook 8247, Page 504Recorded2/10/2000

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 6853, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1900