Skip to content

410 Midland AveGarfield, NJ 07026

Apartment

Last Sale Price
$1,431,820
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block205
Lot65
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
43%
Improvement Value:$329,000
57%
Total Assessment$574,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,154+1.7%
2024$18,833+8.4%
2023$17,381+2.2%
2022$17,002+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,431,820

From:

To:

DeedBook 4762, Page 841NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/3/2022