Skip to content

194 Harrison AveGarfield, NJ 07026

Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block45
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$224,900
75%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,008+1.7%
2024$9,840+8.4%
2023$9,081+2.2%
2022$8,883+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 4720, Page 290Recorded6/23/2022

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

DeedBook 2857, Page 305Recorded2/5/2018