Skip to content

129 Harrison AveGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block46
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB4G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
31%
Improvement Value:$237,100
69%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+1.7%
2024$11,274+8.4%
2023$10,404+2.2%
2022$10,177+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,628DeedBook 2845, Page 890NU CodeFamily (1)Recorded1/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920