Skip to content

122 Mac Arthur AveGarfield, NJ 07026

Built 1895

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 27, 1991

Property Information

Block46
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
38%
Improvement Value:$206,300
62%
Total Assessment$331,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,055+1.7%
2024$10,870+8.4%
2023$10,032+2.2%
2022$9,813+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7486, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1895