Skip to content

114 Mac Arthur AveGarfield, NJ 07026

Built 1991

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Apr 11, 2001

Property Information

Block46
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,330
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
21%
Improvement Value:$456,800
79%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,415+1.7%
2024$19,089+8.4%
2023$17,617+2.2%
2022$17,233+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

DeedBook 8363, Page 817Recorded5/1/2001

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 7196, Page 48