Skip to content

155 Lincoln PlGarfield, NJ 07026

Built 1900

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block57
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
49%
Improvement Value:$99,900
51%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+1.7%
2024$6,447+8.4%
2023$5,950+2.2%
2022$5,820+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4836, Page 1361Recorded10/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900