Skip to content

145 Lincoln PlGarfield, NJ 07026

Built 1972

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block57
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,737
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
32%
Improvement Value:$262,600
68%
Total Assessment$385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,847+1.7%
2024$12,632+8.4%
2023$11,658+2.2%
2022$11,404+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 8656, Page 380NU CodeFamily (1)Recorded2/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1972