Skip to content

37 Grand StGarfield, NJ 07026

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block70
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,590
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
34%
Improvement Value:$220,000
66%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,126+1.7%
2024$10,939+8.4%
2023$10,095+2.2%
2022$9,875+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 7505, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1908