Skip to content

9 Grand StGarfield, NJ 07026

Industrial

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block70
Lot44
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,800
52%
Improvement Value:$144,200
48%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,011+1.7%
2024$9,843+8.4%
2023$9,084+2.2%
2022$8,886+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 7951, Page 556