Skip to content

139 Pierre AveGarfield, NJ 07026

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block78
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
38%
Improvement Value:$180,300
62%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,701+4.4%
2024$9,288+8.6%
2023$8,552+2.3%
2022$8,361+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 9446, Page 123Recorded11/9/2007

Property Built

Built

Year Built: 1910