Skip to content

241 Palisade AveGarfield, NJ 07026

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2012

Property Information

Block79
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
29%
Improvement Value:$167,300
71%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,862+1.7%
2024$7,730+8.4%
2023$7,134+2.2%
2022$6,978+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,100

From:

To:

DeedBook 8550, Page 978Recorded2/19/2003

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8403, Page 326Recorded9/17/2001

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6766, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1908