Skip to content

8 Edward CtLodi, NJ 07644

Built 1942

Last Sale Price
$116,081
Last Sale Date
Jan 3, 2012

Property Information

Block277
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLodi Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,611
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,200
47%
Improvement Value:$167,700
53%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,589+2.3%
2024$10,349-0.9%
2023$10,441+0.6%
2022$10,377+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$116,081

From:

To:

Sq Ft1,611DeedBook 932, Page 773NU CodeDoubtful title (14)Recorded1/17/2012

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

DeedBook 8308, Page 898Recorded9/21/2000

Property Built

Built

Year Built: 1942