Skip to content

15 Inman PlNorth Arlington, NJ 07031

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block117
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.33LT FR1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,147
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,100
42%
Improvement Value:$294,200
58%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+3.3%
2024$10,493+5.0%
2023$9,998+3.5%
2022$9,664-2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Sq Ft2,147DeedBook 2234, Page 2451Recorded4/13/2016

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

DeedBook 8492, Page 513Recorded7/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1930