Skip to content

99 Morgan PlNorth Arlington, NJ 07031

Built 1940

Last Sale Price
$273,720
Last Sale Date
Nov 28, 2001

Property Information

Block117
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionFR1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,116
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,700
34%
Improvement Value:$444,500
66%
Total Assessment$677,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,361+3.3%
2024$13,902+4.5%
2023$13,307+3.5%
2022$12,856-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$273,720

From:

To:

DeedBook 8430, Page 850Recorded12/24/2001

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 7871, Page 126Recorded4/22/1996

Property Built

Built

Year Built: 1940