Skip to content

70 Union PlNorth Arlington, NJ 07031

Built 1935

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block117
Lot41
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionFR1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,200
58%
Improvement Value:$157,400
42%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,013+2.9%
2024$7,790+21.1%
2023$6,433+3.3%
2022$6,225-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 4223, Page 1952Recorded6/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1935