Skip to content

83 Union PlaceNorth Arlington, NJ 07031

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block117
Lot56
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionFR 1F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,300
48%
Improvement Value:$244,500
52%
Total Assessment$467,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,958+2.9%
2024$9,680+6.1%
2023$9,126+3.3%
2022$8,832-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft1,401DeedBook 5703, Page 172Recorded1/15/2026

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,401DeedBook 1365, Page 556NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/22/2013

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8520, Page 1Recorded10/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1935