Skip to content

63 Union PlNorth Arlington, NJ 07031

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 1987

Property Information

Block117
Lot62
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionFR1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,138
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,300
58%
Improvement Value:$163,900
42%
Total Assessment$387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262+2.5%
2024$8,059+5.6%
2023$7,630+3.2%
2022$7,394-2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925