Skip to content

30 Mackay AvenueParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 21, 2018

Property Information

Block109
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,927
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
58%
Improvement Value:$251,500
42%
Total Assessment$593,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,400+2.9%
2024$8,159+5.3%
2023$7,751+5.3%
2022$7,358-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,927DeedBook 2898, Page 1304NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1954