Skip to content

39 Cleveland AveParamus, NJ 07652

Built 1945

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 7, 2012

Property Information

Block109
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,700
67%
Improvement Value:$170,900
33%
Total Assessment$517,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,181+3.3%
2024$6,949+5.5%
2023$6,585+5.7%
2022$6,232+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 963, Page 511NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/21/2012

Property Built

Built

Year Built: 1945