Skip to content

54 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$210,750
Last Sale Date
Apr 4, 1991

Property Information

Block1302
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,200
68%
Improvement Value:$164,200
32%
Total Assessment$509,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+3.0%
2024$7,023+6.9%
2023$6,568+5.2%
2022$6,241-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,750
DeedBook 7433, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1950