Skip to content

38 Prospect StreetParamus, NJ 07652

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block1213
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 2 FAM HOUSE
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,700
60%
Improvement Value:$241,100
40%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,297+105.6%
2024$4,036+6.9%
2023$3,774+5.6%
2022$3,573+33.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940