Skip to content

N 5 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jul 23, 2004

Property Information

Block1215
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S/B 2BG 2 FAMI
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,500
35%
Improvement Value:$576,200
65%
Total Assessment$890,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,450+2.6%
2024$12,132+6.6%
2023$11,380+5.3%
2022$10,808-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,750DeedBook 8707, Page 357NU CodeFamily (1)Recorded7/28/2004

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,150DeedBook 8505, Page 315Recorded8/28/2002

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8433, Page 983Recorded1/9/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$10,200

From:

To:

DeedBook 7888, Page 579NU CodeGovernment (15)Recorded6/27/1996

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7335, Page 115