Skip to content

73 Forsythia LaneParamus, NJ 07652

Built 1973

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 24, 2012

Property Information

Block1301
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,100
44%
Improvement Value:$535,100
56%
Total Assessment$955,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,290+2.7%
2024$12,944+6.7%
2023$12,135+5.2%
2022$11,537-4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 1148, Page 2448NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/14/2012

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7423, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1973