Skip to content

N 80 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block1301
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,300
42%
Improvement Value:$496,400
58%
Total Assessment$855,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,886+3.0%
2024$11,539+6.8%
2023$10,802+5.1%
2022$10,281-14.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952