Skip to content

N 60 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block1301
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,571
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,000
62%
Improvement Value:$222,000
38%
Total Assessment$584,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,988+3.4%
2024$7,725+7.1%
2023$7,215+5.5%
2022$6,838-8.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948