Skip to content

69 Primrose LaneParamus, NJ 07652

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 1998

Property Information

Block1301
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,500
44%
Improvement Value:$538,500
56%
Total Assessment$954,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,282+2.6%
2024$12,945+6.5%
2023$12,150+5.2%
2022$11,554+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973