Skip to content

50a Farview AvenueParamus, NJ 07652

Built 2018

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block1302
Lot2
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2F
Sq Footage2,225
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,200
37%
Improvement Value:$524,900
63%
Total Assessment$838,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,688+2.7%
2024$11,385+6.7%
2023$10,675+5.3%
2022$10,138-10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

DeedBook 2922, Page 377NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018