Skip to content

36 Forsythia LaneParamus, NJ 07652

Built 1973

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block1302
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,832
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,700
36%
Improvement Value:$749,300
64%
Total Assessment$1,173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,183+2.6%
2024$15,768+6.8%
2023$14,763+5.3%
2022$14,027+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973