Skip to content

104 Trinity CtParamus, NJ 07652

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$880,600
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block1303
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$397,200
57%
Improvement Value:$305,400
43%
Total Assessment$702,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,989+3.0%
2024$9,703+6.4%
2023$9,120+5.2%
2022$8,669-5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$880,600
Sq Ft2,072DeedBook 5706, Page 486Recorded1/21/2026

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 8432, Page 83Recorded1/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 1971