Skip to content

118 Maitland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 21, 1997

Property Information

Block1304
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,132
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
44%
Improvement Value:$474,900
56%
Total Assessment$846,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,070+2.9%
2024$11,734+6.6%
2023$11,007+5.3%
2022$10,452+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 7989, Page 326Recorded7/24/1997

Property Built

Built

Year Built: 1956