Skip to content

113 Maitland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1957

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block1304
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,294
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,100
39%
Improvement Value:$634,500
61%
Total Assessment$1,043,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,858+3.1%
2024$14,409+7.3%
2023$13,427+5.3%
2022$12,746-6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,294DeedBook 1958, Page 931Recorded6/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957