Skip to content

134 Maitland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block1304
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
57%
Improvement Value:$282,000
43%
Total Assessment$654,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,297+2.9%
2024$9,031+6.3%
2023$8,495+5.3%
2022$8,069+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956