Skip to content

52 Duke DriveParamus, NJ 07652

Built 1986

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 28, 2005

Property Information

Block1305
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,500
52%
Improvement Value:$354,100
48%
Total Assessment$737,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,491+3.0%
2024$10,187+6.5%
2023$9,562+5.3%
2022$9,079-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 8846, Page 315Recorded7/21/2005

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft16DeedBook 7652, Page 46Recorded11/16/1993

Property Built

Built

Year Built: 1986